21-03-2017   10:31

ANUNŢ

Programul “Start-up Nation – Romania”

În atenţia cetăţenilor Municipiului Motru:

La începutul acestui an, Guvernul României, prin Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat, a publicat OUG nr. 10/2017, privind instituirea Programului „Start-up Nation Romania”, prin care statul urmează să ofere fonduri nerambursabile de până la 200.000 de lei celor care vor deschide o mică afacere.

Prin Programul „Start-up Nation Romania”, statul va acorda ajutor de minimis în sumă maximă de 200.000 lei pentru un beneficiar, reprezentând 100% din valoarea cheltuielilor eligibile, unui număr maxim estimat de 10.000 de întreprinderi mici și mijlocii.Statul estimează crearea a minimum 20.000 de noi locuri de muncă anual în cadrul celor 10.000 de întreprinderi nou înființate care vor trebui să angajeze minimum doi salariați cu contract de muncă pe durata nedeterminată și să-i mențină în activitate cel puțin trei ani.

Conform OUG 10/2017, firmele beneficiare ale Pro­gramului „Start-up Nation Romania” vor fiîntreprinderile mici și mijlocii (IMM) înființate după intrarea în vigoare a aces­tei ordonanțe de urgență, adică după data de 30.01.2017.

Cheltuielile eligibile ale programului vor fi precizate în normele de aplicare a OUG 10/2017, care în prezent sunt în dezbatere publică pe site-ul Ministerului pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat.

Conform proiectului Normelor de aplicare ale OUG 10/2017, esteeligibilăîn program consultanţă pentru întocmirea documentaţiei învederea obţinerii finanţării care poate fi efectuată înainte de semnarea contractului de finanţare. Furnizorii de servicii de consultanţă eligibili încadrul Programului„Start-up Nation Romania” pot fi numai organizaţii furnizoare de consultanţăautorizate, precum si Camere de Comert si Industrie.

Data estimată de începere a Programuluieste 02.05.2017.

Relaţii suplimentare la PrimăriaMunicipiului Motru,

Compartimentul Programe şi Proiecte Comunitare, nr.tel. 0253.410.560.

Primar,

JianuGigel